İmplant nedir ?
HABERLER
İmplant nedir ?
16 Haziran 2016

İmplant nedir ?

Kısaca kendinizden bahseder misiniz ?

2004 yılında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldum. 2011 yılında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi anabilim dalında doktoramı vererek uzmanlık eğitimimi tamamladım. 3 ay Belçika’da Sint Jan Hastanesi Maksillofasiyal Cerrahi bölümünde ziyaretçi hekim olarak bulundum. Burada özellikle ortognatik cerrahi, 3 boyutlu cerrahi planlamaları ve aynı gün diş alanlarında kendimi geliştirme fırsatı edindim. 2012 yılından beri İstanbul’da özel çene cerrahisi uzmanı olarak çalışmaktayım.

 

 

 

 

İmplant nedir ?

İmplant, titanyumdan yapılmış yapay diş kökü olarak adlandırılır.

Eksik diş ya da dişlerin bulunduğu bölgelere uygulanarak bu boşluklar kapatılabilir. Kök formunda titanyumdan yapılan implantlar, 1960’lı yıllarda bulunmuş olmasına rağmen dünyada yaygın kullanımı 1980’li yılları bulmuştur.

Günümüzde başarısını ve güvenilirliğini kanıtlamış olan implantlar, dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

İmplant kimlere yapılabilir ?

Bir ya da daha fazla eksik dişi bulunan kişiler implant tedavisi için birer adaydır.

Eksik diş ya da dişlerin önünde ve arkasında kişinin kendi dişleri varsa diğer bir alternatif olarak köprü uygulanabiliyordu. Ancak köprü yapılabilmesi için boşluğun önündeki ve arkasındaki dişlerin küçültülmesi gerekmekte. Tabi bu durumda sağlıklı dişlere bir işlem yapmamız gerekmekte.

Boşluğun çok uzun olması ya da arkasında diş bulunmaması ise hem bizim hem de hastamız için daha dezavantajlı bir durum. Eğer implant uygulanması tercih edilmezse, eksiklerin kapatılması için hareketli protezler yapılması gerekmektedir ki bu da kullanımı çok kolay ve rahat olmayan bir tedavi şeklidir.

Ağzında hiç diş olmayan ya da tüm dişlerin çekilmesi gereken hastalarda da implant harici tedavi ancak takıp çıkartılan ve halk arasında damak olarak bilinen total protezlerdir. Ağzında hiç dişi olmayan hastalarda da implant uygulaması ile hastaların çok daha rahat kullanabileceği tedavi uygulayabilmekteyiz. Özellikle tek diş eksikliğinde, ağzında hiç dişi olmayan hastalara, implant tedavisi daha konforlu ve güvenilir bir tedavi şeklidir.

 

İmplant herkese uygulanabilir mi ?

Günümüzde implant hemen hemen herkese uygulanabilmektedir. Kontrol altında olmayan sistemik hastalıkları olan (diyabet,kalp,tansiyon,vb.)hastalarda rahatsızlıklar kontrol altına alınana kadar ve ilgili doktoru işlem için izin verene kadar implant gibi cerrahi işlemler yapmak uygun değildir.Bağışıklık sistemini baskılayarak ilaç kullananlar ve kanser hastalarınında (tedavi gören ya da görmüş) gerekli tetkikler yapılmadan ve kontrol altında olduğu doktor izin vermeden implant uygulaması sakıncalıdır.

 

İmplant yaptırmadan önce nelere dikkat etmeliyiz ?

Öncelikle implant uygulayan hekimin bu konudaki tecrübesi ve yeterliliği oldukça önemlidir.İmplantın uygulanacağı klinik şartlarının da hijyenik ve sterilizasyon kurallarına uygun olması gerekmektedir.Diğer bir faktör de implant markasıdır. Size uygulanacak olan implant markasını öğrenmeniz ve uygulanan implantın, firma ve klinik tarafından verilen sertifikasını istemeniz ve  saklamasını önemlidir.Böylelikle hem size ne uygulandığını bilirsiniz, hem de ileride çıkabilecek sıkıntılarda ilgili firma ile iletişime geçilerek çözüm bulunması daha kolaylaşır.

 

İmplant ağrılı ve zor bir işlem midir ?

İmplant genellikle lokal anestezi altında uygulanan bir işlemdir. Ancak gerek görülen durumlarda genel anestezi ya da sedasyon altında da uygulanabilir. İşlem sırasında bir ağrı ya da konforsuzluk hissetmeyeceğiniz gibi işlem sonrasında hekiminizin tavsiyelerine uyarsanız bu sürecide rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

Çoklu implant uygulamalarında ya da kemik ekleme işlemi yapıldıktan sonra bir miktar şişlik ve kanamanız olması olasıdır.Bu durumlarda birkaç gün istirahat etmeniz ve doktorunuzun tavsiyelerine uymanız önemlidir.

(Cerrahi işlemler sonrası yapmanız gerekenleri buradan okuyabilirisiniz)

 

İmplant Tedavisinin Süreci Nasıldır ?

İmplant uygulandıktan bir hafta sonra ilk kontrolünüz yapılır ve dikişler alınır. Bundan sonra “osseointegrasyon” adı verilen kemik ile titanyum implantın birbirine bağlanma süreci başlar. Bu süreç yaklaşık olarak 3aydır. 3 ayın sonunda diş eti şekillendiricileri takılır ve proteze başlanabilir. Sinüs lifting ya da kemik ekleme işlemleri yapıldıysa bu süreç daha da uzayabilir.

Günümüzde implant materyallerinin ve yeni tekniklerin gelişmesi ile bu süreç daha da kısalabilir hatta bazı durumlarda implant yapıldığı gün ya da birkaç gün sonra geçici sabit bir protez implantlara bağlanabilir. Buna ‘’ immediate yükleme’’ adı verilir.

DİĞER HABERLER
BİZE ULAŞIN
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
BİZE ULAŞIN