SEDASYON VE GENEL ANESTEZİ

Sedasyon ve Genel Anestezi

Sedasyon

 
Sedasyon, diş tedavileri esnasında ortaya çıkabilecek olan ağrı, endişe,korku ve mide bulantısını ortadan kaldırmak amacıyla merkezimizin ameliyathanesinde genel anestezi uzman ve teknisyenlerinin yapmış olduğu derin uyku olarak da adlandırılan işlemin adıdır.

 

Uyku durumda olan hasta, sedatif ilaçların etkisiyle, yapılan işlemin içeriğini, ağrıyı, hoşlanmadığı sesleri, tedavi sonrasında hatırlamaz. Bu durum, hastanın daha sonraki seanslarda diş tedavisine gelişini de kolaylaştırır. Dental fobiyi yok eder, ağrı algısını ortadan kaldırır.

 

Genel anestezi ile karıştırılmaması gereken sedasyon sadece sedatif gaz koklatılması ile yapıldığından genel anestezi risklerini taşımaz. İşlem sonrası hastanın kendine gelmesi çok çabuk olmaktadır

 

 

Genel Anestezi 

 
Genel anestezi ameliyathane ortamında ve anestezi doktoru kontrolünde hastanın, verilen ilaçlar etkisiyle bilinç kaybı yaşaması durumudur. Hasta yapılan işlemle ilgili hiç bir şey hatırlamaz. Sedasyon tekniği ile arasındaki fark sedasyonda hasta yarı bilinçlidir.
 
Diş hekimliğinde genel anestezi en çok korku, anksiyete ve ileri cerrahi işlem gerektiren durumlarda uygulanmaktadır.


Sedation is the name of the procedure that is called deep sleep by general anesthesia specialists and technicians in our center's operating theater to remove the pain, anxiety, fear and nausea that may occur during dental treatment.

 

The patient who is asleep, with the effect of sedative drugs, does not remember the contents of the procedure performed, the pain, the voices she/he dislikes, after treatment.  This also makes it easier for the patient to develop dental treatment in later sessions. It removes the dental phobia and lifts the sensation of pain.

 

Sedation, which should not be confused with general anesthesia, does not carry the risks of general anesthesia since it is done only with sedative gas. After the procedure, the patient is able to recover quickly. 

 

General Anesthesia

 
General anesthesia is a condition of loss of consciousness in the operating room environment and controlled by an anesthesiologist under the influence of given drugs. The patient does not remember anything about the procedure. The difference between the sedation technique and this is the patient is semi-consciousness in sedation.
 
General anesthesia in dentistry is most commonly applied in situations requiring fear, anxiety and advanced surgery.

BİZE ULAŞIN
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
Diş Sağlığı ve Estetiği ile İlgili Tüm Tedaviler
BİZE ULAŞIN